Od 16. listopada Rusija je započela masivan informacijski napad usmjeren na diskreditaciju Plana pobjede Ukrajine. Ova propagandna kampanja odvija se na više razina, istodobno djelujući na strane publike i na unutarnje ukrajinsko društvo. Takvi informacijski napadi postaju dio sveobuhvatnog hibridnog sukoba usmjerenog na destabilizaciju Ukrajine, rušenje povjerenja u njezinu vladu i potkopavanje međunarodne podrške.

Od samog početka potpune invazije, Rusija aktivno koristi informacijske manipulacije kako bi diskreditirala bilo koje inicijative Kijeva. Ovi napadi imaju za cilj stvoriti osjećaj beznadnosti borbe i izolirati Ukrajinu od međunarodne podrške. Plan pobjede, koji uključuje oslobađanje okupiranih teritorija i obnovu teritorijalnog integriteta Ukrajine, postao je nova meta ruske propagande.
Informacijski napadi usmjereni na diskreditaciju ovog Plana predstavljaju nastavak dugogodišnje taktike Kremlja: stvoriti iluziju da je otpor Ukrajine uzaludan i prisiliti međunarodnu zajednicu da posumnja u svrsishodnost daljnje pomoći Kijevu.
Jedna od glavnih poruka koju Rusija aktivno širi na međunarodnoj sceni tiče se navodne neizbježnosti globalnog sukoba ako se Plan pobjede realizira. Ruski dužnosnici tvrde da će podrška ovom Planu od strane Zapada dovesti do «trećeg svjetskog rata» i «izravnog vojnog sukoba NATO-a s Rusijom». Ove tvrdnje prvenstveno su usmjerene na zapadnu publiku i vlade koje se boje daljnje eskalacije rata.
Strah od globalne katastrofe postaje jedan od ključnih elemenata ruske propagande. Korištenjem slike «neizbježne apokalipse», Moskva pokušava paralizirati akcije zapadnih čelnika i oslabiti podršku Ukrajini. Međutim, ove poruke su samo pokušaj opravdavanja vlastitih agresivnih akcija i pokušaj izlaska iz rata bez strateških gubitaka.
Na pozadini neprekidnih vojnih akcija na bojišnici, ruska dezinformacija usmjerena je na stvaranje panike i razdora unutar zemalja NATO-a, posebno među onima koji najviše podržavaju Ukrajinu. Rusija nastoji pokazati da će svaka pomoć Kijevu neizbježno uvući te zemlje u izravni sukob s Rusijom, što bi trebalo izazvati strah i sumnje među zapadnim građanima i vođama.
Ako Moskva na međunarodnoj sceni pokušava stvoriti sliku globalne prijetnje, na ukrajinsko društvo vrši psihološki pritisak s ciljem potkopavanja njihove vjere u pobjedu i vođenje države. Ruska propaganda nastoji uvjeriti Ukrajince da je Plan pobjede nerealan, a predsjednik Volodimir Zelenskij vodi rat «do posljednjeg Ukrajinca». Ova se naracija aktivno naglašava ljudskim gubicima, strahom od nastavka rata i navodnom besmislenošću daljnjeg otpora.
Cilj ovih manipulacija je uzdrmati duh Ukrajinaca, oslabiti njihovu odlučnost da nastave borbu i izazvati unutarnje sukobe. Jedan od ključnih kanala širenja ovih narativa postala je platforma Telegram, koja, unatoč svojoj popularnosti u Ukrajini, također je široko korištena od strane ruskih propagandista za plasiranje dezinformacija i manipulacija. Anonimni kanali povezani s ruskim obavještajnim službama šire lažne vijesti, glasine i otvorene laži usmjerene na stvaranje kaosa i podrivanje povjerenja u vladu i vojsku.
Propagandna kampanja protiv Plana pobjede samo je dio šireg hibridnog rata koji Rusija vodi protiv Ukrajine. Informacijski napadi nadopunjuju se vojnim operacijama, kibernetičkim napadima i diplomatskim pritiscima. Ovi višeslojni napori imaju za cilj postizanje glavnog cilja Kremlja – uništiti jedinstvo Ukrajine i uništiti njezinu sposobnost otpora.
Međutim, ruske manipulacije ne daju očekivane rezultate. Ukrajinsko društvo, koje je prošlo kroz godine rata i represije, pokazuje izvanrednu izdržljivost i koheziju. Unatoč aktivnim pokušajima propagande da stvori razdor između građana i njihove vlade, Ukrajinci i dalje vjeruju u svoju vojsku, vodstvo i uspjeh borbe za neovisnost.
Za učinkovito suprotstavljanje ruskoj propagandi važno je ne samo razotkriti dezinformacije, već i aktivno razvijati vlastite kanale komunikacije s ukrajinskim društvom i međunarodnim partnerima. Ukrajina mora nastaviti prenositi istinu o situaciji na bojištu, kao i naglašavati važnost provedbe Plana pobjede za obnovu mira i sigurnosti u Europi.
Zapadne zemlje koje podržavaju Ukrajinu također bi trebale pojačati svoje napore u borbi protiv ruske propagande. To uključuje aktivno suprotstavljanje lažnim narativima i širenje vjerodostojnih informacija o tome da stvarna prijetnja globalnoj sigurnosti dolazi od agresivne politike Rusije, a ne od ukrajinskog otpora.
Informacijski napad Rusije na Plan pobjede Ukrajine – to je očajnički pokušaj diskreditacije ukrajinskih inicijativa i potkopavanja odlučnosti njenih građana. Međutim, ova kampanja samo potvrđuje koliko je za Kremlj opasna pobjeda Ukrajine. Provedba Plana pobjede ne samo da će zaustaviti agresiju, već će i ojačati međunarodnu sigurnost, pokazujući da agresor ne može ostati nekažnjen.
Ukrajina i njezini međunarodni partneri moraju nastaviti borbu protiv dezinformacija, braniti istinu i aktivno se suprotstavljati ruskoj propagandi. Pobjeda u informacijskom ratu jednako je važna kao i uspjeh na bojnom polju, i ona će biti ključna za obnovu mira i pravde.
Sergej Pogorelov, «Balkanske novosti»