Денеска се регистрирани 375 случаи на Ковид-19, починаа 9 лица во изминативе 24 часа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.744 тестирања, а регистрирани се 375 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 180, Прилеп – 30, Битола – 28, Кавадарци – 26, Куманово – 13, Велес – 12, Радовиш – 11, Делчево – 9, Кочани и Валандово – по 8, Крива Паланка и Ресен  — по 7, Охрид – 5, Тетово и Македонски Брод  — по 4, Гостивар, Штип, Кичево, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 3, Струмица и Гевгелија – по 2, Струга, Неготино, Крушево и Пехчево — по 1.

Регистрирани сe 507 оздравени пациенти од: Скопје – 246, Битола  — 43, Прилеп – 25, Куманово – 22, Охрид – 18, Кавадарци – 17, Велес – 15, Тетово – 14, Делчево – 13, Кочани и Струмица — по 10, Крива Паланка – 9, Штип и Свети Николе – по 7, Радовиш и Гевгелија —   по 6, Ресен – 5, Валандово, Струга, Неготино и Берово – по 4, Виница и Кратово – по 3, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пробиштип – по 2, Македонски Брод, Гостивар, Кичево, Дебар, Богданци и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 3 починати лица од Скопје (87г, 78г и 62г) и по едно починато лице од Кавадарци (60г), Струга (83г), Струмица (72г), Кочани (59г), Штип (73г) и Свети Николе (86г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој

Термин, пријавени се 7 починати лица со датум на смрт од 22.11.2021 до 04.12.2021. Регистрираните починати лица се од Велес (2), Скопје (1), Гостивар (1), Охрид (1), Струмица (1) и Кичево (1). Починатите лица се на возраст од 44 до 82 години. Две лица се починати во домашни услови и пет лица се починати во болнички услови.

Направени се 2.744 тестови преку: ИЈЗ-298, ЦЈЗ Скопје-65, ЦЈЗ Битола-97, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–7, ЦЈЗ Куманово-70, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-16, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–5, Жан Митрев (Филип Втори)-96, Авицена-114, Биотек-205, Систина-58, лабораторија Лаор-85, Синлаб-26, Ремедика-23, Плодност–32, Генеа-9, Никоб лаб-275, ВФВ Медикал-37, Ели Медика-42, Ројал Медика–41, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–7, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.082.

Досега во земјата се направени вкупно 1.488.688 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 217.775, бројот на оздравени пациенти е 204.474, на починати е 7.674, а бројот на активни случаи изнесува 5.627.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 95291, Активни 2698

Куманово 12954, Активни 192

Тетово 11348, Активни 93

Прилеп 10348, Активни 326

Битола 8851, Активни 506

Гостивар 8072, Активни 20

Велес 7354, Активни 171

Кавадарци 7076, Активни 236

Штип 6617, Активни 111

Охрид 6527, Активни 186

Струмица 6138, Активни 108

Кичево 4231, Активни 37

Кочани 4028, Активни 109

Струга 3910, Активни 33

Гевгелија 2813, Активни 79

Неготино 2575, Активни 42

Свети Николе 2126, Активни 40

Крива Паланка 1913, Активни 74

Ресен 1763, Активни 57

Радовиш 1752, Активни 58

Берово 1460, Активни 67

Дебар 1456, Активни 1

Делчево 1424, Активни 101

Виница 1161, Активни 18

Пробиштип 1126, Активни 24

Валандово 956, Активни 45

Кратово 776, Активни 31

Богданци 645, Активни 21

Демир Хисар 620, Активни 50

Крушево 594, Активни 33

Македонски Брод 503, Активни 14

Демир Капија 425, Активни 3

Македонска Каменица 421, Активни 28

Пехчево 353, Активни 10

Дојран 168, Активни 5

Source link: www.24.mk