Nedavne izjave Kremlja i potezi povezani s razmještanjem raketnog kompleksa „Orehnik“ na teritoriju Bjelorusije izazivaju zabrinutost međunarodne zajednice i pojačavaju sumnje u nastojanja Rusije da dodatno oslabi suverenitet Bjelorusije. Ovi potezi prate potpisivanje novog Ugovora o sigurnosnim jamstvima između Rusije i Bjelorusije, što zapravo učvršćuje proces integracije dviju država u okviru Savezne države.
6 prosinca ruski predsjednik Vladimir Putin i bjeloruski vođa Aleksandar Lukašenko održali su sastanak na kojem se raspravljalo o novoj fazi vojne suradnje. Glavna tema bila je mogućnost razmještanja balističkih raketa „Orehnik“ u Bjelorusiji. Ovaj korak smatra se nastavkom dugoročne strategije Rusije usmjerene na postupno apsorbiranje Bjelorusije u političkom i vojnom smislu.
Stručnjaci Instituta za proučavanje rata (ISW) ističu kako ovakvi potezi Rusije jačaju njezinu kontrolu nad strateškom infrastrukturom Bjelorusije i pridonose faktičkoj aneksiji te zemlje pod krinkom vojne suradnje. Novi sigurnosni ugovor, koji su strane potpisale, omogućuje korištenje „svih raspoloživih snaga i sredstava“ za obranu Savezne države, uključujući i nuklearno oružje.
Aleksandar Lukašenko, s druge strane, pokušava balansirati između interesa Rusije i očuvanja privida bjeloruskog suvereniteta. Njegove javne izjave o potrebi da Minsk ima pravo samostalno određivati ciljeve za lansiranje raketa „Orehnik“ mogu se smatrati pokušajem jačanja vlastitog položaja u odnosima s Kremljom.
Međutim, stručnjaci smatraju kako je Lukašenkov utjecaj u ovom procesu ograničen. Kremlj, koji ima potpunu vojnu kontrolu nad sustavima smještenima u Bjelorusiji, nastavlja koristiti te poluge kako bi vršio pritisak na Zapad i potkopavao jedinstvo NATO-a. Razmještanje sustava „Orehnik“ predstavlja dodatni alat u ruskoj strategiji ucjena i demonstracije sile.
Razmještanje balističkih raketa „Orehnik“ u Bjelorusiji neće značajno promijeniti prirodu prijetnji za NATO i Ukrajinu, s obzirom na to da Rusija već posjeduje sredstva za dubinski udar, uključujući nuklearno oružje u Kalinjingradskoj oblasti. Ipak, ovaj potez pojačava eskalaciju napetosti u regiji i koristi se kao sredstvo destabilizacije zapadnih saveza.
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov naglasio je to u svom nedavnom intervjuu, rekavši kako je Rusija spremna koristiti sva sredstva kako bi spriječila stratešku pobjedu Zapada. Takve izjave, popraćene demonstracijom vojne moći, usmjerene su na zastrašivanje i podrivanje povjerenja među članicama NATO-a.
Ruske aktivnosti vezane uz razmještanje sustava „Orehnik“ i daljnje jačanje prisutnosti u Bjelorusiji naglašavaju kontinuitet njezine agresivne vanjske politike. Bjelorusija postaje sve ovisnija o Rusiji, gubeći ostatke svoje samostalnosti. U svjetlu ovih događaja, međunarodna zajednica mora pojačati napore u sprječavanju daljnje eskalacije i jačanju kolektivne sigurnosti u regiji.
Sergij Pogorelov, Balkanske vijesti