Od 4. do 8. studenoga u Egiptu se održava 12. sesija Svjetskog foruma gradova (WUF12), organizirana uz potporu Programa Ujedinjenih naroda za naselja (UN-Habitat). Međutim, na ovom međunarodnom događaju posvećenom pitanjima urbanizacije, dopušteno je sudjelovanje predstavnika okupacijske administracije Krima, što izaziva opravdane proteste Ukrajine i međunarodne zajednice.
Svjetski forum gradova predstavlja važan događaj koji UN-Habitat organizira kako bi se raspravljalo o izazovima urbanizacije i održivog razvoja. No, Rusija koristi ovaj forum kao sredstvo za promociju svojih političkih interesa i legitimizaciju nezakonite aneksije Krima. Dozvola predstavnicima okupacijske administracije da sudjeluju na sastancima pod pokroviteljstvom UN-a izgleda kao pokušaj Moskve da pruži privid zakonitosti zauzimanju teritorija koji, prema međunarodnom pravu, ostaje dijelom Ukrajine.
Dopuštanje okupacijskim vlastima Krima sudjelovanje na događaju koji organizira UN grubo krši norme međunarodnog prava, proturječi službenom stajalištu UN-a i rezoluciji Generalne skupštine UN-a 68/262 „Teritorijalni integritet Ukrajine“ od 27. ožujka 2014. godine. Ova rezolucija jasno potvrđuje suverenitet Ukrajine nad Krimom, a svaki pokušaj legalizacije ruske kontrole nad poluotokom suprotan je ovoj temeljnoj poziciji.
Predstavnici okupacijske administracije Krima povezani su s brojnim kršenjima ljudskih prava i zločinima protiv civilnog stanovništva poluotoka. Od početka okupacije, ukrajinski građani na Krimu sustavno su progonjeni zbog političkih, vjerskih i etničkih razloga. Režim represije posebno je usmjeren na krimske Tatare, branitelje ljudskih prava, aktiviste i obične građane koji ne podržavaju okupacijski režim. Nezakonita uhićenja, mučenja i pritisci na slobodu izražavanja postali su uobičajena praksa lokalnih vlasti pod kontrolom Moskve.
Stav koji omogućava ovim predstavnicima sudjelovanje na međunarodnim događajima pod pokroviteljstvom UN-a, zapravo ignorira patnju stanovnika Krima koji su podložni ovim kršenjima i potkopava temelje pravde i zaštite ljudskih prava, koje bi UN i njegove institucije trebale braniti.
Svaka aktivnost koja izravno ili neizravno doprinosi legitimizaciji okupacijskog režima ohrabruje Rusiju na daljnju eskalaciju i nove agresivne akcije. U uvjetima u kojima su mir i stabilnost u regiji ozbiljno narušeni ruskim djelovanjem, takvi koraci mogu imati dalekosežne posljedice, kako za Ukrajinu tako i za međunarodni pravni poredak.
Ignoriranje nezakonitosti aneksije, prikazano kroz dopuštanje sudjelovanja okupacijskih predstavnika na međunarodnim forumima, neprihvatljivo je. To ne samo da potkopava povjerenje u UN kao globalnu instituciju koja bi trebala štititi međunarodne norme i ljudska prava, već stvara i opasan presedan koji Rusija i druge države mogu iskoristiti za opravdanje budućih agresivnih akcija.
Ukrajina i njezini međunarodni partneri trebali bi pojačati napore kako bi spriječili sudjelovanje okupacijskih predstavnika Krima na takvim međunarodnim događanjima. Važno je da međunarodna zajednica ostane ujedinjena u osudi aktivnosti usmjerenih na legitimizaciju okupacije Krima i zauzme se za pooštravanje sankcija protiv Rusije i predstavnika okupacijskog režima. Samo dosljedan i čvrst stav o pitanju Krima može spriječiti daljnju eskalaciju i podržati pravednost na međunarodnoj sceni.
Sergej Pogorelov, «Balkanske novosti»