Денеска се регистрирани 327 случаи на Ковид-19, починати се 12 лица во изминативе 24 часа

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 2.740 тестирања, а регистрирани се 327 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 159, Кавадарци – 25, Прилеп – 24, Битола – 17, Гевгелија – 13, Охрид – 12, Куманово – 9, Свети Николе – 8, Штип – 7, Тетово, Велес, Крива Паланка и Валандово – по 5, Кичево и Ресен – по 4, Струмица, Кочани, Неготино и Крушево — по 3, Радовиш, Богданци и Демир Хисар – по 2, Гостивар, Струга, Делчево, Виница, Пробиштип, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 325 оздравени пациенти од: Скопје – 171, Кавадарци – 28, Прилеп – 25, Битола – 18, Куманово – 13, Кочани – 9, Радовиш – 8, Тетово и Штип – по 6, Неготино, Ресен, Делчево и Демир Хисар – по 5, Велес и Кичево – по 4, Струмица, Гевгелија и Кратово – по 2, Свети Николе, Берово, Валандово, Богданци, Македонска Каменица, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 6 починати лица од Скопје (57г, 64г, 72г, 76г, 85г и 86г), две починати лица од Прилеп (40г и 82г) и по едно починато лице од Битола (67г), Кавадарци  (73г), Кочани (72г) и Македонски Брод (70г). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 27.11-15.12.2021 година. Починатите лица се од Скопје (2), Кочани (1) и Свети Николе  (1). Починатите лица се на возраст од 57г до 88г. Од пријавените починати лица, едно лице е починато во домашни услови, а 3 лица се починати во болнички услови.

Направени се 2.740 тестови преку: ИЈЗ-253, ЦЈЗ Скопје-67, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-38, ЦЈЗ Тетово–5, ЦЈЗ Куманово-60, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-1, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-24, УК Пулмологија со алергологија –1, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–125, Жан Митрев (Филип Втори)-53, Авицена-132, Биотек-146, Систина-78, лабораторија Лаор-82, Синлаб-9, Ремедика-5, Плодност–26, Генеа-9, Никоб лаб-292, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-39, Ројал Медика–21, Спектра-ММ-7, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–8, Нова Лаб Дијагностика–4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.140.

Досега во земјата се направени вкупно 1.515.236 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 220.794, бројот на оздравени пациенти е 207.563, на починати е 7.794, а бројот на активни случаи изнесува 5.437.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 96760, Активни 2605

Куманово 13045, Активни 152

Тетово 11393, Активни 86

Прилеп 10567, Активни 360

Битола 9040, Активни 433

Гостивар 8082, Активни 20

Велес 7426, Активни 168

Кавадарци 7275, Активни 261

Штип 6686, Активни 105

Охрид 6650, Активни 227

Струмица 6212, Активни 129

Кичево 4283, Активни 75

Кочани 4077, Активни 76

Струга 3917, Активни 28

Гевгелија 2869, Активни 96

Неготино 2609, Активни 51

Свети Николе 2149, Активни 51

Крива Паланка 1936, Активни 60

Ресен 1791, Активни 51

Радовиш 1786, Активни 52

Берово 1472, Активни 32

Дебар 1456, Активни 0

Делчево 1445, Активни 71

Виница 1169, Активни 15

Пробиштип 1133, Активни 22

Валандово 994, Активни 57

Кратово 785, Активни 18

Богданци 663, Активни 31

Демир Хисар 628, Активни 29

Крушево 601, Активни 25

Македонски Брод 516, Активни 17

Македонска Каменица 426, Активни 24

Демир Капија 426, Активни 0

Пехчево 355, Активни 5

Дојран 172, Активни 5

Source link: www.24.mk