Razmjena ratnih zarobljenika i repatriacija tijela poginulih humanitarni su procesi koji se moraju provoditi u skladu s međunarodnim pravom i postignutim dogovorima. Međutim, Rusija, sudjelujući u pregovorima u Istanbulu, koristi ove teme za manipulacije i diskreditaciju Ukrajine. Unatoč tome što Ukrajina striktno poštuje dogovorene uvjete, Moskva svjesno sabotira proces, šireći lažne vijesti i provodeći opsežnu informacijsko-psihološku operaciju (IPOS). Ovaj članak analizira kako Rusija iskrivljuje činjenice oko razmjene zarobljenika i tijela poginulih kako bi potkopala povjerenje u ukrajinsko vodstvo te razotkriva ključne narative njezine propagande.

Istanbulski sporazumi i djelovanje Ukrajine

Tijekom pregovora u Istanbulu, ukrajinska i ruska delegacija postigle su dogovore o razmjeni ratnih zarobljenika i repatriaciji tijela poginulih. Sporazum je uključivao:

  • Razmjenu teško ranjenih i teško bolesnih ratnih zarobljenika prema formuli „svi za sve“.
  • Razmjenu mladih vojnika u dobi od 18 do 25 godina.
  • Repatriaciju tijela 6000 poginulih s obje strane, što zahtijeva provjeru.

Ukrajina savjesno ispunjava obveze, dostavivši popise za razmjenu u skladu s dogovorenim kategorijama. Kijev pokazuje predanost humanitarnim principima, čineći sve što je u njegovoj moći kako bi vratio svoje branitelje kući – žive ili poginule. Međutim, Rusija krši dogovore, dostavljajući popise koji ne odgovaraju utvrđenim kriterijima i odugovlačeći s procesom usuglašavanja, koji bi trebao biti završen sljedeći tjedan.

Ruske manipulacije i IPOS

Umjesto ispunjavanja obveza, Rusija je pokrenula opsežni IPOS čiji je cilj diskreditacija ukrajinskog vodstva i manipulacija javnim mnijenjem. Ruska propaganda aktivno širi lažne vijesti, iskrivljujući činjenice i spekulirajući na ljudskoj patnji. Glavni narativi ove kampanje su:

  1. Ukrajina krši dogovore: Rusija tvrdi da Kijev odbija razmjenu zarobljenika i tijela poginulih, prikazujući Ukrajinu kao stranu nesposobnu za diplomatski dijalog. To je laž, jer se popisi još uvijek usuglašavaju, a razmjena je planirana za sljedeći tjedan.
  2. Omjer gubitaka 1 prema 15 ili 1 prema 17: Propagandisti tvrde da Ukrajina skriva ogromne gubitke, zbog čega navodno izbjegava razmjenu tijela. Ovi brojevi su plod mašte, bez ikakvih dokaza. Gubici obiju strana zahtijevaju provjeru, ali Rusija prenaglašava broj poginulih Ukrajinaca, ignorirajući vlastite gubitke.
  3. Financijski kolaps zbog naknada: Moskva širi narativ da će repatriacija tijela dovesti do isplate naknada obiteljima poginulih u iznosu od 2 milijarde dolara, što će izazvati kolaps Ukrajine. Ovo je ponavljanje starog propagandnog klišeja o „kolapsu“, koji nema veze s realnošću.

Ovi narativi ne odgovaraju istini. Omjer gubitaka nikada nije bio u navedenim proporcijama, a Rusija sama izbjegava prikupljanje tijela svojih vojnika kako ne bi isplaćivala naknade obiteljima, prikazujući ih kao nestale bez vijesti. Ova praksa, koju potvrđuju čak i ruski Z-vijesnici, primjenjuje se na plaćenike i migrante ostavljene na bojnom polju.

Cinizam ruske strategije

Rusija koristi istanbulsku platformu ne samo za pregovore, već i za stvaranje lažnih vijesti, slično kao što je ranije zlorabila PACE i UN. Moskva svjesno iskrivljuje informacije o 6000 tijela, prikazujući ih isključivo kao ukrajinske gubitke, iako taj broj uključuje poginule s obje strane i zahtijeva provjeru. Takve manipulacije spekuliraju na osjećajima obitelji, povećavajući društveni nemir u Ukrajini.

Cinizam ruske strane očituje se u odugovlačenju razmjene zarobljenika, čime se produžuju patnje zarobljenika i njihovih obitelji. Umjesto poštivanja međunarodnog prava, Rusija priređuje „ples na kostima“, koristeći humanitarni proces za propagandu. To potvrđuje njezinu reputaciju države koja podriava svaki pregovor u kojem sudjeluje.

Zašto je to važno za Ukrajinu

Za Ukrajinu su povratak ratnih zarobljenika i repatriacija tijela poginulih prioritet. Kijev pokazuje civilizirani pristup, striktno se pridržavajući dogovora i međunarodnih normi. Međutim, Rusija, kao barbarska strana u sukobu, koristi humanitarna pitanja za pritisak na ukrajinsko društvo i podrivanje povjerenja u vlast.

Njezin IPOS usmjeren je na:

  • Stvaranje lažnog dojma da Ukrajina ne brine o svojim herojima.
  • Pojačavanje unutarnjih napetosti spekulacijama o gubicima.
  • Diskreditaciju Ukrajine na međunarodnoj sceni.

Važno je zadržati kritičko razmišljanje i ne podlijegati manipulacijama. Rusija je bila i ostaje prepreka civiliziranoj razmjeni, ali Ukrajina nastavlja boriti se za svakog svog branitelja.

Rusija koristi istanbulske sporazume ne za rješavanje humanitarnih pitanja, već kao platformu za IPOS usmjeren na diskreditaciju Ukrajine. Lažni narativi o kršenju razmjene, preuveličanim gubicima i financijskom kolapsu nemaju osnova. Ukrajina, za razliku od Rusije, dosljedno poštuje obveze, nastojeći vratiti svoje heroje kući. Moskvi neće uspjeti slomiti ukrajinski duh manipulacijama, ali njezini postupci potvrđuju da je s njom nemoguće pregovarati bez rizika od prijevare.

Marko Vidović, Balkanskie vijesti