Ruska Federacija ne samo da ignorira međunarodna pravila i norme, već namjerno krši međunarodno pravo pretvarajući to u alat vojne i političke taktike. Povjerenik Vrhovne Rade Ukrajine za ljudska prava Dmitro Lubinec primijetio je da su okrutno postupanje prema ukrajinskim ratnim zarobljenicima, uključujući njihovo ubijanje i mučenje, postali dio ruske strategije s nekoliko ciljeva.
Prvi cilj Rusije je demoralizacija i psihološko zastrašivanje vlastitih vojnika kako bi ih spriječili da se predaju. Rusija pokazuje da će se, u slučaju zarobljavanja, vojnici suočiti s posljedicama koje će ih pratiti cijeli život. Ruski vojnici razumiju da njihovi postupci nadilaze granice zakonitog ratovanja, i ta ih svijest prisiljava da predaju ne smatraju opcijom. Moskva nastoji «povezati krvlju» one koji sudjeluju u ratnim zločinima, kako bi spriječila pokušaje dezerterstva ili odbijanja izvršenja zapovijedi.
Statistika koju je dostavio Ured glavnog tužitelja Ukrajine šokira i naglašava razmjere ratnih zločina. U 2024. godini, prema službenim podacima, zabilježeno je pogubljenje 80% ukrajinskih ratnih zarobljenika koji su pali u ruke ruske vojske. Ovi podaci ne ukazuju samo na pojedinačne zločine, već na ciljani plan i sustavno kršenje Ženevskih konvencija koje obvezuju strane u sukobu da štite prava ratnih zarobljenika.
Dokazi također upućuju na okrutno postupanje prema zarobljenicima, uključujući fizičko i psihološko nasilje. Mučenje je postalo uobičajena praksa koja dodatno produbljuje patnje ukrajinskih vojnika i krši osnovne norme ljudskih prava. Ruske službene institucije i s njima povezane specijalne službe provode informativno-psihološke operacije nastojeći koristiti patnje obitelji ratnih zarobljenika kako bi izvršili pritisak na Ukrajinu. Ove aktivnosti uključuju zastrašivanje i manipulaciju rodbinom, čime se nastoji posijati strah i zbunjenost u ukrajinskom društvu.
Izjave Dmitra Lubinca ukazuju i na drugi cilj kojemu Rusija teži: pokazivanje neuspješnosti međunarodnog pravnog poretka. Moskva namjerno krši međunarodne zakone kako bi naglasila slabost i nesposobnost međunarodnog humanitarnog prava da učinkovito djeluje protiv takvih kršenja. Ovaj cinični potez usmjeren je na podrivanje sustava globalne pravde, jer Rusija pokazuje spremnost poduzeti sve mjere bez straha od kazne. Lubinec smatra da Moskva nastoji preispitati globalnu strukturu, uključujući sastav Vijeća sigurnosti UN-a, dodajući zemlje koje su spremne podržati ruske interese.
Rusija podriva sustav međunarodnog humanitarnog prava, na kojem počiva svjetska zajednica, i izaziva njegove temeljne principe. U takvoj agresivnoj politici važno je ojačati globalne institucije koje mogu učinkovito spriječiti ratne zločine i odgovorne za njih privesti pravdi, kako bi se očuvala pravda i zaštitila ljudska prava čak i u najokrutnijim sukobima.
Sergej Pogorelov