Samo dosad pristigli zahtjevi, kad bi svi bili usvojeni, povećali bi broj korisnika za 50 posto

PišeJagoda Marić


                Piletićevo ministarstvo zatrpano zahtjevima za inkluzivni dodatak, koštat će proračun više od pola milijarde eura

FOTO: Telegram/Pixsell PišeJagoda Marić prije 34 minute

Od početka ove godine Vlada je u jednu naknadu, inkluzivni dodatak, objedinila osobnu invalidninu, doplatak za pomoć i njegu, uvećani dječji doplatak za djecu s poteškoćama u razvoju ili invaliditetom i novčanu pomoć za nezaposlene osobe s invaliditetom. Podijelila je iznos dodatka u pet skupina, od 138 do 720 eura mjesečno.

Država je ponešto i fleksibilizirala uvjete za dobivanje dodatka pa se očekivao i nešto veći broj korisnika od 147 tisuća koliko ih je na kraju prošle godine primalo naknade koje se sada objedinjuju. No čini se da je i broj novih zahtjeva i novac koji će potrošiti na isplatu dodatka ipak iznenadio državu.

Članak se nastavlja ispod oglasa Maknite ovaj oglas

Dodatak želi 77 tisuća građana više nego dosad

Za sve one koji su već ranije dobivali neku od naknada zahtjev za inkluzivni dodatak pokreće se po službenoj dužnosti, a građani koji misle da na njega imaju pravo moraju sami podnijeti zahtjev. Tu su mogućnost izgleda ozbiljno shvatili i njih 77 tisuća dosad je, odgovorili su nam iz Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, podnijelo zahtjev za priznavanje prava na inkluzivni dodatak.

To znači da bi samo dosad pristigli zahtjevi, kad bi svi bili usvojeni, povećali broj korisnika inkluzivnog dodatka za 50 posto. Sugerira to da građani dosad nisu bili upućeni u svoja prava ili je fleksibilizacija uvjeta doista snažno utjecala na broj korisnika. Ili je pak određeni broj građana odlučio da ih ništa ne košta pokušati dobiti naknadu od države.

Rješenja još nije dobilo 50 tisuća ‘starih’ korisnika

Što je od toga istina i koja skupina prevladava pokazat će se kad svi ti ljudi prođu vještačenja. No, do toga je još dug put jer rješenja o novom dodatku dosad nisu dobili ni svi koji su i ranije imali pravo na neku od naknada, iako je zakon stupio na snagu prije više od deset mjeseci.

Iz Ministarstva nam kažu da je prema podacima koje su oni dobili od Hrvatskog zavoda za socijalni rad “već realizirano dvije trećine rješenja” za zahtjeve koji su za “stare” korisnike podnosili po službenoj dužnosti. To znači da 50 tisuća tih korisnika još uvijek čeka rješenja i oni naknade dobivaju po starom. No, kad dobiju nova rješenja isplatit će im se razlika, i to unatrag do 1. siječnja ove godine, kad je zakon stupio na snagu.

Članak se nastavlja ispod oglasa Maknite ovaj oglas

U rebalansu novac za inkluzivni dodatak povećan za 35 posto

Već sada je država morala povećati predviđeni novac za isplatu inkluzivnog dodatka u ovoj godini. Za sve naknade koje su objedinjene inkluzivnim dodatkom država je, dok ih je isplaćivala pojedinačno, ukupno trošila 265 milijuna eura. Vlada je prije godinu dana najavila da će to ubuduće biti puno više jer povećava i prava, a olakšava i uvjete za dobivanje inkluzivnog dodataka.

Tako su u državnom proračunu za ovu godinu za isplatu inkluzivnog dodatka planirali 423,4 milijuna eura, ali je u rebalansu proračuna taj iznos povećan za 148 milijuna eura, odnosno 35 posto, pa će na njegovu isplatu potrošiti ukupno 571 milijun eura.

‘Rashodi su povećani jer smo korisnicima povećali prava’

Na pitanje je li toliko povećanje novca za isplatu inkluzivnog dodatka posljedica više pristiglih zahtjeva nego se očekivalo, iz Ministarstva su nam odgovorili da je povećanje rashoda prvenstveno rezultat donošenja rješenja za dosadašnje korisnike prava koja su sada uvećana te se razvrstavaju u pet različitih razina visine naknade inkluzivnog dodatka.

Članak se nastavlja ispod oglasa Maknite ovaj oglas

Dodaju i da se zbog fleksibilizacije uvjeta za ostvarivanja naknade širi potencijalni broj novih korisnika, ali naglašavaju i da zahtjev ne podrazumijeva automatski priznavanje prava, već to ovisi o nalazima i mišljenjima vještačenja. Na pitanje koliko će po njihovoj procjeni biti godišnji iznos za isplatu inkluzivnog dodatka, iz Ministarstva odgovaraju da će ta procjena ovisiti o donošenju preostalih rješenja po službenoj dužnosti do kraja godine, ali i o tome na koliko novih korisnika će se proširiti isplata inkluzivnog dodatka.

S obzirom na to da za još trećinu postojećih korisnika država treba donijeti rješenja o visini inkluzivnog dodatka te da je preostalo riješiti desetke tisuća novih zahtjeva, godišnji iznos će vjerojatno biti veći od ovogodišnjih 571 milijun eura.

Članak se nastavlja ispod oglasa Maknite ovaj oglas

Source link: www.telegram.hr