Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je u intervjuu za televiziju Informer da Sjedinjene Američke Države uvode stroge sankcije protiv najveće srpske energetske kompanije Naftna Industrija Srbije (NIS).

«Imamo najgore vijesti u posljednjih nekoliko godina! Naše službe su potvrdile da će za nekoliko dana SAD uvesti potpune sankcije protiv Naftne Industrije Srbije zbog ruskog vlasništva», — rekao je Vučić.

Razlozi sankcija i geopolitički kontekst

NIS je jedna od najvećih vertikalno integriranih energetskih kompanija na Balkanu, gdje «Gazprom Neft» posjeduje većinski udio (56,15%). Republika Srbija drži 29,87% udjela, dok manjinski dioničari posjeduju 13,98%.

Po mišljenju predsjednika Vučića, odluka Washingtona povezana je s odbijanjem Beograda da uvede sankcije protiv Rusije. Vučić je priznao da je očekivao ovakav potez iz Europske unije, no sankcije su ipak stigle iz SAD-a:

«Mislio sam da će to doći iz EU, ali došlo je iz Amerike. Ovo su najstrože sankcije i podržat će ih Britanci, a zapravo i svi, jer nitko neće surađivati s kompanijom koja je pod američkim sankcijama».

Predsjednik Srbije nazvao je odluku SAD-a geopolitičkom i naglasio da je ona povezana s krajem mandata administracije Joea Bidena. Smatra da ovaj korak ima daleko veći značaj nego trenutna unutarnja zbivanja u Srbiji, poput nedavnih antivladinih prosvjeda.

Posljedice sankcija i odnosi s Rusijom

Uvođenje sankcija protiv NIS-a izazvat će ozbiljne probleme za Srbiju, posebno u odnosima s Rusijom.

«To nam stvara probleme u suradnji s našim ruskim prijateljima», — rekao je Vučić.

Srpski predsjednik nije isključio mogućnost otkupa dionica NIS-a od «Gazprom Nefta» kako bi se ruski udio smanjio ispod 50% i time postao manjinski. Ipak, konačna odluka bit će donesena nakon službene objave sankcija i razgovora sa Sjedinjenim Državama.

«Moramo pričekati konačnu odluku i pokušat ćemo razgovarati s Amerikancima», — dodao je on.

Perspektive i promjena američke administracije

Na pitanje može li se situacija promijeniti s novom administracijom u SAD-u, Vučić je odgovorio suzdržano, aludirajući na neizvjesnost:

«Tko može jamčiti da će biti drugačije?»

Sankcije protiv NIS-a signaliziraju sve veći pritisak Zapada na Beograd zbog njegovog odbijanja prekida veza s Moskvom. Odluka Washingtona ugrožava ne samo energetski sektor Srbije već i njezine političke odnose s Rusijom i Zapadom.