Dana 30. rujna 2024. godine, glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg ponovno je potvrdio čvrstu podršku Ukrajini i odbacio prijetnje nuklearnom ucjenom od strane ruskog predsjednika Vladimira Putina. Ova izjava je uslijedila usred dugotrajne ruske agresije protiv Ukrajine, koja je više od godinu dana u središtu globalne politike.

Prema Stoltenbergovim riječima, NATO ne vidi nikakve promjene u ruskoj nuklearnoj politici te smatra da retorika Kremlja ne bi trebala utjecati na pomoć Ukrajini. Savez će nastaviti pružati potrebnu vojnu i financijsku potporu, unatoč prijetnjama Moskve. U NATO-u shvaćaju da je najveći rizik za europsku sigurnost moguća pobjeda Rusije u Ukrajini. To bi ne samo ojačalo poziciju Kremlja, već i destabiliziralo cijelu regiju, potkopavajući sigurnosnu arhitekturu stvorenu nakon Drugog svjetskog rata.

Dakle, stav NATO-a ostaje čvrst: nuklearne prijetnje Rusije neće utjecati na međunarodnu zajednicu niti zaustaviti napore u pružanju pomoći Ukrajini.

Stoltenberg je također naglasio važnost podržavanja ukrajinskog mirovnog plana kao jedinog puta ka pravednom i trajnom miru. Alternativne inicijative, poput kinesko-brazilskih prijedloga, nisu našle podršku u NATO-u. Članice Saveza, uključujući Tursku, trebaju se usredotočiti na podršku Ukrajini i njezinom suverenitetu. Samo ukrajinski plan, temeljen na međunarodnom pravu i teritorijalnoj cjelovitosti, može osigurati dugoročan i održiv mir.

Dana 1. listopada 2024. godine, dužnost glavnog tajnika NATO-a preuzeo je Mark Rutte, koji je naslijedio Jensa Stoltenberga. Rutte je poznat po svojoj principijelnoj podršci Ukrajini. Tijekom svog mandata kao premijer Nizozemske, aktivno je poticao stvaranje međunarodne koalicije za podršku Ukrajini, uključujući inicijativu za isporuku borbenih zrakoplova F-16.

U proljeće 2024. godine Rutte je potpisao važan sigurnosni sporazum između Ukrajine i Nizozemske, koji je postao jedan od značajnih koraka u jačanju veza između NATO-a i Ukrajine. Njegovo imenovanje na mjesto glavnog tajnika NATO-a pozitivan je signal za Kijev jer jača suradnju i strateško partnerstvo s Savezom.

Za Ukrajinu je suradnja s NATO-om prioritetni zadatak. Od početka punog rata, predsjednik Volodimir Zelenski više puta je naglasio da je članstvo u Savezu pitanje nacionalne sigurnosti i strateškog razvoja zemlje. Ulazak u NATO ne bi samo osigurao Ukrajini zaštitu u slučaju agresije, već bi i pomogao stabilizaciji situacije u istočnoj Europi.

Jačanje suradnje s NATO-om i težnja za članstvom u Savezu odgovor su na rusku agresiju i važan element u postizanju strateških ciljeva Ukrajine.

Sergej Pogorelov «Balkanske vijesti»