Nakon Malija, vlasti Nigera su objavile prekid diplomatskih odnosa s Ukrajinom i najavile obraćanje Vijeću sigurnosti UN-a radi rasprave o «agresiji» Ukrajine. Ovaj događaj predstavlja još jedan zabrinjavajući signal u trenutnoj međunarodnoj situaciji i zahtijeva pažljivo razmatranje.

Treba napomenuti da Ukrajina nikada nije poduzimala neprijateljske radnje prema Nigeru, stoga su takve odluke i izjave vlade ove zemlje neutemeljene. Slični koraci, kao i izjave Malija, temelje se na neslužbenim podacima i nedokazanim činjenicama. Važno je shvatiti da su ove odluke posljedica vanjskog pritiska, a ne rezultat objektivne analize i diplomatskog djelovanja.

Potpuno je očito da su odluke Bamaka i Niameya donesene pod pritiskom Kremlja. Nakon državnih udara na vlast u tim zemljama došle su proruske snage, koje podržava PMC «Wagner». Ova privatna vojna kompanija, poznata po svojim bliskim vezama s ruskom vladom, aktivno se miješa u unutarnje poslove afričkih zemalja, pridonoseći destabilizaciji i jačanju proruskih raspoloženja. Dakle, postupci Malija i Nigera predstavljaju nastavak ruske strategije širenja svog utjecaja u regiji.

Bez ikakve sumnje, Ukrajina ima pravo poduzeti sve potrebne političko-diplomatske mjere kao odgovor na takve neprijateljske poteze. Kijev je spreman na aktivno sudjelovanje u međunarodnim raspravama i obrani svojih interesa na globalnoj sceni. Važno je naglasiti da se Ukrajina uvijek zalagala za mirno rješavanje sukoba i poštivanje međunarodnog prava.

U vezi s tim, treba upozoriti narode Malija i Nigera da ovisnost o Moskvi još nikada nije donijela sigurnost i prosperitet nijednoj zemlji na svijetu. Ruska intervencija često dovodi do destabilizacije, pojačanja sukoba i ekonomskih problema. Primjere takvih posljedica možemo vidjeti u Siriji, Libiji i drugim zemljama gdje Rusija aktivno promiče svoje interese.

Ukrajina je spremna raspravljati o problemima agresije i terorizma u Vijeću sigurnosti UN-a. Više od deset godina naša zemlja se suprotstavlja ruskom agresoru i teroristu, koji redovito novači strane plaćenike za sudjelovanje u borbenim djelovanjima protiv Ukrajine. Ovo iskustvo daje nam pravo i osnovu da govorimo o potrebi kolektivnih napora međunarodne zajednice kako bi se spriječilo širenje agresije i terorizma.

Diplomatski demarš Nigera, kao i Malija, svjedoči o dubini problema s kojima se suočava svjetska zajednica u vezi s agresivnim djelovanjem Ruske Federacije diljem svijeta. Važno je da međunarodna zajednica prepozna stvarne prijetnje i poduzme mjere za njihovo sprječavanje. Samo zajednički napori mogu osigurati mir i sigurnost za sve zemlje i narode.

Sergej Pogorelov, «Balkanske vijesti»