Veće države imaju takozvani sektor za analizu koji obrađuje informacije i pravi analitičke papire, a potom ih distribuira zvaničnicima države, što nije klasična špijunaža, kazao bivši visokorangirani crnogorski diplomata za “Vijesti”
Diplomata dužan da informiše sa kim se sastaje (ilustracija), Foto: Shutterstock
Diplomate nijesu špijuni, ali treba da imaju izgrađen osjećaj šta može biti korisna informacija za njihovu zemlju i kako da je tretiraju.
To je za “Vijesti” kazao bivši visokorangirani crnogorski diplomata, odgovarajući na pitanje šta je u opisu posla obavještajnog sektora koje ima diplomatsko-konzularno predstavništvo, nakon sprovedene akcije protiv osoba koje su navodno radile za rusku obavještajnu službu, a protiv interesa Crne Gore.
”U tom pogledu su (diplomate) slični novinarima koji takođe tragaju za informacijama, ali za razliku od novinara, oni svoje povjerljive informacije i izvore ne objavljuju, već ih dijele sa manjim brojem ljudi u svojoj mreži”, pojasnio je on za “Vijesti”.
Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) koordinirala je akcijom protiv osoba koje su navodno radile za rusku obavještajnu službu, a protiv interesa Crne Gore. Akcija je počela u četvrtak ujutru pretresima na više lokacija, a kontrolisani su objekti navodnih članova grupe što su radili za rusku obavještajnu službu. To je, u sklopu šire međunarodne operacije, rezultiralo hapšenjem penzionisanog službenika Ministarstva vanjskih poslova (MVP) Crne Gore Radomira Sekulovića i njegovog kuma Vladimira Vlatka Belojevića, kao i proglašenjem šest ruskih diplomata akreditovanih u Crnoj Gori personama non grata.
Source link: www.vijesti.me