Денеска се регистрирани 668 случаи на Ковид-19, починаа 7 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.974 тестови, а регистрирани се 668 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 340, Битола – 43, Куманово и Струмица – по 33, Охрид – 30, Прилеп – 23, Тетово – 22, Кавадарци, Велес, Штип и Кичево – по 15, Гевгелија – 11, Струга и Богданци – по 9, Гостивар, Неготино и Свети Николе – по 8, Ресен и Дебар – по 5, Кочани, Крива Паланка и Демир Капија – по 3, Радовиш, Делчево и Македонски Брод – по 2, Берово, Валандово, Виница, Кратово, Крушево и Демир Хисар – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (668), регистрирани се 81 реинфекции.

Регистрирани сe 887 оздравени пациенти од: Скопје – 621, Битола – 39, Куманово – 36, Кавадарци – 32, Велес – 31, Неготино – 19, Гевгелија – 13, Тетово и Кичево – по 11, Прилеп и Гостивар – по 10, Ресен – 8, Штип – 5, Охрид, Богданци, Свети Николе, Кочани, Крива Паланка и Демир Капија – по 4, Струмица, Радовиш, Делчево и Пробиштип – по 3, Берово – 2, Струга, Македонски Брод и Валандово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Прилеп (80г, 80г и 81г), 2 починати лица од Скопје (78г и 82г) и по едно починато лице од Куманово (75г) и Струга (60г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително нема пријавени починати лица.

Од вкупниот број на починати лица, кај 7 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 3.974 тестови преку: ИЈЗ-270, ЦЈЗ Скопје-91, ЦЈЗ Битола-98, ЦЈЗ Прилеп-48, ЦЈЗ Тетово-2, ЦЈЗ Куманово-65, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–321, Жан Митрев (Филип Втори)-62, Авицена-71, Биотек-101, Систина-51, лабораторија Лаор-132, Синлаб-8, Ремедика-0, Плодност-41, Генеа-10, Никоб Лаб-295, ВФВ Медикал-43, Ели Медика-30, Ројал Медика–19, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–20, Жан Митрев Струмица–15, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.153.

Досега во земјата се направени вкупно 1.870.093 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 293.328, бројот на оздравени пациенти е 276.835, на починати е 8.898 а бројот на активни случаи изнесува 7.595.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 135758, Активни 4205

Куманово 16013, Активни 333

Битола 14050, Активни 373

Прилеп 13429, Активни 244

Тетово 13300, Активни 290

Кавадарци 9982, Активни 234

Гостивар 9321, Активни 135

Велес 9293, Активни 297

Охрид 8459, Активни 176

Штип 7879, Активни 108

Струмица 7863, Активни 212

Кичево 5325, Активни 122

Кочани 4908, Активни 68

Струга 4615, Активни 83

Гевгелија 4166, Активни 111

Неготино 3582, Активни 111

Свети Николе 2615, Активни 43

Ресен 2554, Активни 67

Радовиш 2475, Активни 73

Крива Паланка 2348, Активни 40

Делчево 1879, Активни 19

Берово 1704, Активни 20

Дебар 1599, Активни 49

Валандово 1516, Активни 38

Виница 1362, Активни 18

Пробиштип 1281, Активни 6

Богданци 991, Активни 36

Кратово 924, Активни 20

Крушево 873, Активни 16

Демир Хисар 811, Активни 16

Македонски Брод 683, Активни 11

Демир Капија 541, Активни 9

Македонска Каменица 519, Активни 1

Пехчево 456, Активни 9

Дојран 254, Активни 2

Source link: www.24.mk