Утре средба Заев - Ахмети

Зоран Заев утре ќе му ја најави оставката за следната недела и неговиот коалициски партнер Али Ахмети, потврдува за ТВ 24 висок владин функционер. 

Истот функционер порачува дека најавата на ДУИ, Заев да остане уште шест месеци во Владата, рок кој го постави бугарскиот премиер Кирил Петков за решавање на спорот со Софија, нема да му помине на лидерот на интегративците. 

Токму тоа според инфорамциите ќе му го каже Зоаев утре на коалицискиот партнер Ахемти. 

Освен оставката, за кој ТВ 24 веќе објави дека ќе биде следната недела, Заев ќе го информира Ахмети и за разговорите со помалите коалицики партнери и за дел од очекуваните кадровски  рокади во новата Влада.

Source link: www.24.mk